Язовир Батак е един от любимите язовири и е предпочитано място не само за туристи и гости. Неговите риболовни участъци привличат страстни въдичари, любители и начинаещи в това природосъобразно хоби.
Рибата, която се ловува тук, е разнообразна – шаран, червеноперка, щука, пастърва и харесваният от всички ценители на рибната кулинария костур.
Язовирът посреща посетители целогодишно. И четирите сезона тук са в отличен климат. Въздухът е най-чист заради боровите гори в съчетание с йонизацията на водната площ.
Основни риболовни участъци са местата край брега на Дъното или на стената на язовира, брегът под Еко къмпинга, южният бряг, където къмпингуват каравани и палатки. В някои от вилите за гости, които са разположени до самия бряг, също има риболовни участъци.
Предлагат се и лодки, въдици и други съоръжения за успешен риболов. Стриктно се спазват датите за разрешен и забранен улов, като се полагат и грижи за популацията и изхранването на рибите.
Риболовните участъци включват подходящи места по брега на водната площ, на които може да се разположат палатки, каравани, кемпери, бунгала. На брега на язовир Малък Беглик има много такива места.
Като помощен язовир на Голям Беглик със своите води той носи същото разнообразие от рибното богатство в този район на Западните Родопи. Характерно за риболовните участъци на Малък Беглик е, че се лови риба целогодишно. Зимата сковава в лед водната повърхност и тук се правят дори състезания по риболов на дупка в леда.
Риболовните участъци на язовир Голям Беглик са разнообразни и богати на няколко вида риби.
Язовирът се намира в Западни Родопи в землището на Община Батак.
За рибарите тук се срещат оклей, бабушка, червеноперка, речен кефал, шаран и костур. Заниманията на гостуващите по бреговете страстни и начинаещи въдичари се увеличават с разпъването на палатки в летния сезон, къмпингуването с каравани и кемпери, подготовката и запалването на огън, приготвянето на улова и превръщането му във вкусна, екологична и полезна храна.
Язовирът през зимата замръзва и в неговите риболовни участъци се практикува интересният и пълен с предизвикателства риболов на лед.
Съчетанието на възможностите за риболов, активна почивка сред красивата природа, тишината, отраженията на горите във водната повърхност създава едно неповторимо и незабравимо преживяване.
Риболовните участъци на язовир Широка поляна са едни от най-интересните. Самият язовир е разположен така, че образува множество малки водни повърхности, намиращи се върху хълмист релеф.
Язовирът черпи водите си от река Сърнена и с богатството от видовете риба е притегателно място за риболовците. По бреговете могат да се опънат палатки, има места за каравани и успешно се развива дивото къмпингуване. Рибното разнообразие е представено от кефал, американска пъстърва, костур, шаран, сом, червеноперка, златиста каракуда, бял амур и кротушки.
Освен през летния сезон запалените въдичари хвърлят въдици и през зимата, защото язовирът замръзва и тук се прави риболов на лед. Дори се организират състезания.
Риболовните участъци на язовир Широка поляна са достъпни от всички страни и предлагат на хората защитени от гората места не само за риболов, но и за активна почивка сред природата.
Риболовните участъци на най-дългия язовир в България са много.
Язовир Доспат е 18 км по дължина и 3 км по широчина. Простира се от гр. Сърница до гр. Доспат, пресичайки огромна площ в Родопите.
Рибата тук се лови целогодишно. Срещат се сом, кефал, бабушка, слънчева риба, червеноперка, оклей.
Рибарите използват всякакви такъми – блесна, кука, болдо, плувка с различна стръв и захранки.
Риболовните участъци са много по бреговата линия на язовира. Многобройни са и местата за палатки, каравани и кемпери. Има и много почивни бази, вили за гости, бунгала.
Въдичари има и с лодки. Ловува се и нощем в разрешените дати за риболов.
Язовир Доспат със своите причудливи, красиви и достъпни риболовни участъци посреща и осигурява на хората пълноценна почивка и истинска отмора сред природата.
Линкове за Риболовни участъци - язовир Доспат
Вижте още в Youtube
Тази риба се среща в изкуствените и естествените водоеми на Западни Родопи.
Шаранът неслучайно е дал името си на известното многобройно рибно семейство. Изключителната му адаптивност и неговата забележителна устойчивост към измененията в средата на обитание са го направили най-широко разпространения вид риба в света. Тялото на шарана е странично сплескано. Главата е малка. Устата е със здрави, подвижни напред устни с по две двойки мустачета отстрани. Люспестият речен вид е зелено-златист на цвят, с тъмен гръб, който може да е в кафяво, маслинено и дори синкаво-черно. Страните са покрити с големи, правилно наредени люспи с тъмна ивичка в края. Коремът е светъл и заедно с долните перки обикновено леко жълтее.
Шарановата риба съдържа голямо количество желязо, фосфор, магнезий, натрий, калций и молибден. Полезните свойства на шарана се крият и във витаминно-минералния му състав. Шарановата риба съдържа витамини А, Е, С и еквивалент на ниацин (витамин РР), съдържа също витамини В1 и В2, включва и здравословни мазнини и мастни киселини. Както всяка друга риба, шаранът съдържа висока концентрация, необходима за нормалното функциониране на нервната система, както и натрий, калий, магнезий, флуор, калций, желязо и хром.
Шаранът има много деликатен вкус и сочно месо. Освен това този вкус е доста богат, така че шаранът може да се готви както отделно, така и като част от всякакви ястия, при които се изисква рибният вкус да бъде доминиращ.
Месото от шаран е нискокалорично, така че много често се използва по време на диети, когато е необходимо балансирано хранене и доста богато количество минерали.
Шарановата риба е известна със своя изключителен вкус. Нежното, сочно месо от шаран при готвене се превръща в истински кулинарен шедьовър на рибната кухня.
Рибата шаран може да се пържи, пече, суши, пълни, осолява или да се добавя в рибени чорби. Невероятно вкусен е пълненият шаран, а също и печеният, поднесен със сосове. Често рибното месо от шаран се добавя към рибни салати. Понеже в шарана почти няма кости, от него се правят рибни котлети или пълнежи за домашни пайове. За да се приготви вкусно ястие от шаран, по-добре е да се използва прясна риба, тъй като при замразяване се губят половината от вкуса и полезните свойства на шарана.
Отличителна черта и полза от шарана е, че тази риба се усвоява невероятно лесно от човешкото тяло. Това е резултат от факта, че рибеното месо съдържа много по-малко съединителна тъкан от животинското месо. Шаранът е полезен за здравето на децата, които се нуждаят от витамини за активно развитие и на възрастните хора, които водят по-премерен начин на живот.
Балканската пъстърва се среща главно във високопланинските реки, богати на разтворен кислород и също в изкуствените и естествените водоеми на Западни Родопи.
Тялото на балканската пъстърва е заоблено и леко странично сплеснато, покрито с дребни люспи. По горната и долната челюст има ситни зъби. Между гръбната и опашната перка има малък издатък, наречен "мазен плавник", който е характерен за всички пъстървови риби. Окраската на гърба варира според речното дъно, но в повечето случаи е маслиненозелена до тъмнокафява или сребристосиня, към корема се появяват розово-червени петна от двете страни със светли ръбове, самият корем е белезникавожълт. Страните са жълто кафяви до златисти.
Пъстървата е полумазна риба, тъй като осигурява около 3 грама мазнини на 100 грама месо. Съдържа протеини с висока биологична стойност, но в по-ниски количества от другите риби, както и витамини и минерали.
Смята се за много питателна храна и ако се приготви по лесен начин, може да бъде редовна част от нискокалорични и нискомаслени диети. Месото й съдържа калий, фосфор и селен; и умерено количество натрий, магнезий, желязо и цинк. Що се отнася до мастноразтворимите витамини, пъстървата съдържа значителни количества витамин D и в по-малка степен витамин Е, който се натрупва в черния дроб и мускулите.
Това е здравословна храна с адекватен калориен прием. Поради това се препоръчва при диети да се поддържа балансирана диета, а при диети да се контролира правилното тегло.
Пъстървата е богата на омега 3 мастни киселини. Помага за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания, тъй като намалява холестерола. По същия начин допринася за развитието и по-доброто функциониране на мозъка, особено при деца и възрастни хора.
Благоприятства правилното функциониране на организма, защото съдържа здравословни мазнини, понеже принадлежи към групата на мазните риби.
Осигурява "добър" холестерол. За това свойство е известно, че тъй като е богата на омега 3 мастни киселини, консумацията на пъстърва намалява нивата на лошия холестерол и повишава добрия холестерол, намалявайки риска от сърдечни и мозъчни пристъпи.
Пъстървата има висока протеинова стойност. Така укрепва и ускорява мускулния растеж и регенерацията на тъканите. Препоръчва се за деца в етап на развитие и спортисти. Също пъстървата е богата на селен, фосфор, калий, магнезий и витамини от група В, необходими за нормалното изпълнение на функциите на организма, както и за укрепване на костите.
Пъстървата може да се приготви на скара, печена на фурна, пържена, със зеленчуци и с различни видове билки.
Месото на речната пъстърва се слави с отличните си вкусови качества, поради което се смята за деликатес сред останалите речни риби.
Ароматна пъстърва на оребрен тиган
Пъстърва със зеленчуци на фурна
Сомът е доста голяма хищна риба, която предпочита да живее в реки и езера с прясна вода. Тази риба се среща в изкуствените и естествените водоеми на Западни Родопи.
Сомът е сладководна риба, има доста дълго и в същото време сплескано тяло, което няма люспи. Доста силното тяло на тази риба е покрито с дебел слой слуз, което осигурява на хищника отлично движение във водата. Главата е широка и дебела с относително малки очи. Горната страна на тялото на сома е тъмна, страните и коремът са на петна. На горната си челюст има по две, а на долната четири по-къси мустачки.
Той е исполинът на сладководните води.
Месото от сом е доста мазно, но в него има по-малко калории, отколкото може да изглежда на пръв поглед. Месото от сом практически не съдържа кости. Бялото месо е крехко и меко, с леко сладникав вкус. Сомът е мазна риба, но по-голямата част от мазнините се натрупват в опашката му.
Тъй като месото от сом съдържа много калий, редовната консумация на тази риба намалява риска от хипертония и сърдечни заболявания.
И това далеч не е изчерпателен списък на полезните свойства на сома. Витамините от групи A, B и C, E и PP, в комбинация с нискокалоричното съдържание на сома, правят тази риба здравословна и диетична. Може би витаминният и минералният състав на рибата е основната полза от сома за човешкото здраве.
Учените казват, че сомът съдържа всички аминокиселини, от които тялото се нуждае. Само 200 грама риба могат да задоволят ежедневната човешка нужда от естествен протеин. Това е отличителна черта на сома, която притежават малко риби.
Диетолозите казват, че всеки, който се грижи за своето здраве и форма, трябва да включва тази риба в диетата си. Тялото усвоява по-добре рибата; защото тя не съдържа толкова голямо количество съединителна тъкан, колкото има дори в най-лекото животинско месо.
Нискокалоричното съдържание на сома, ползите от месото му за здравето на човешките вътрешни органи, кожата и нервната система, правят този продукт едновременно диетично и питателно ястие, което трябва да присъства в диетата на всеки здрав човек.
Пушеният сом е вкусен. Така не се усеща изразената речна миризма, която има тази риба. Рибата сом може да се приготви пържена или печена. Към месото може да се добавят различни сосове. В този случай съдържанието на калории в полученото ястие ще бъде високо. А за диетично хранене най -добре се приготви на пара или да се свари, да се пече във фолио в собствен сок или със зеленчуци, или да се приготви на скара, без да се добавя мазнина. Сомът е чудесен за диабетици и хора с наднормено тегло. Приготвен на пара, ще стане прекрасно диетично ястие.
Платиката е топлолюбива и отлично се развива в топлите водоеми.
Тази риба се среща в изкуствените и естествените водоеми на Западни Родопи.
Платиката е риба от семейство шаранови. Главата й е малка, има силно странично сплескано тяло с характерна висока гърбица. Перките са сиво-черни на цвят и дори в брачния период си остават такива. Цветът на рибите варира с възрастта или заради характера на водата, която обитават. Малките платики до втората си година не са с така изразена гърбица. Цветът им е сребрист. С възрастта рибата расте на височина, цветът й също търпи изменение, като гърбът става тъмно кафяв до тъмно сивкав, а странично рибата започва да придобива бронзов оттенък.
Платиката е мазна риба - една от най-мазните, но месото й е нежно и леко на вкус. Месото на платиката се отличава с богато минерално съдържание. Фосфор, магнезий, желязо и хром можем да си набавим от консумацията на тази риба. Освен това в състава на месото на платиката се откриват омега-3 и омега-6 мастни киселини. Витаминният комплекс също е добре представен - витамин А, В1, В2, С, РР и други. Месото е наситено с аминокиселини и лек хранителен протеин, заради което организмът на човека го абсорбира добре. Калорийното съдържание в прясната риба платика е 105 килокалории.
Месото на рибата платика е богато на фосфор, допринасящ за изграждането на скелетната костна тъкан и за образуването на различни ензими. Фосфорът влияе благоприятно на мозъчната функция и подобрява паметта.
Платиката съдържа леки протеини, които се приемат много по-добре от тялото на човека, отколкото животинските протеини в други видове меса. По тази причина рибното месо и конкретно това на платиката е подходящо за здравословно хранене и е ценено в диетологията.
Ненаситените мастни киселини омега-3 и омета-6 могат да разграждат липиди, съдържащи се в кръвта, и това пречи на образуване на кръвни съсиреци. Намалява и нивата на холестерол в кръвта. Тези характеристики правят месото на платиката ценно за сърдечното здраве, добра превенция срещу атеросклероза и инсулти, срещу хипертония и коронарна болест на сърцето.
Рибното месо от платика има и антибактериални свойства, както и противовъзпалително действие, тъй като прочиства добре кръвоносните съдове, укрепва костите и е добра превенция срещу кариеси.
В това месо се съдържа и йод във високи дози, затова се препоръчва на хора с болест на щитовидната жлеза. Благодарение на витамин А месото на платиката подобрява състоянието на косата, кожата, поддържа младежкия вид и чисти токсините от организма.
Заради многобройните си ползи месото от риба платика се препоръчва за консумация от хора на всякаква възраст и здравен статус.
Изпитана домашна рецепта за платика
Платика на скара с чеснова паста
Печена платика с лук, чесън и магданоз
Инсталирайте мобилното приложение за Android „ТУРИСТИЧЕСКА ИНФОРМАЦИОННА ПЛАТФОРМА - риболовен маршрутизатор“
на Вашето смарт устройство (телефон, таблет и др.).
По този начин съдържанието на сайта ще Ви бъде винаги под ръка!